CELULITIDA

Celulitida  souvisí s nedostatečnou činností lymfatického systému a krevního oběhu. Nesprávnou životosprávou je tělo zanášeno toxiny a nestrávenými metabolity, které lymfatický systém není schopen vyloučit. Tkáně v takovéto situaci trpí nedostatečnou výživou, především minerály a vitamíny. Důsledkem jsou změny podkožního tukového vaziva. Dalším momentem vzniku celulitidy je zhoršený metabolismus tuků, což může souviset se zhoršenou činností jater. Celulitida postihuje především boky, stehna a hýždě. V ohnisku celulitidy se nahromadilo velké množství tekutiny, někdy jsou i oslabené krevní vlásečnice a kůže je chladnější. 

Možné příčiny:

Zvětšení tukových buněk v podkožní tkáni, takže je vnější vrstva kůže méně zásobována kyslíkem, zvláště při: 

  • oslabení vazivové tkáně                                                                                      
  • nadváha, špatný pitný režim                                                              
  • nedostatečném krevním oběhu a prokrvování tkání
  • pití kávy, stres, genetická dispozice
  • nevyvážená strava – především smažená jídla, obsahují příliš tuku, přepálené oleje, cukry – tělo je poté zanášeno toxiny, chybí minerály a vitamíny
  • nedostatek pohybu – např. sedavé zaměstnání
  • nedostatečná činnost lymfatického systému těle
  • kouření a alkohol – stahuje a poškozuje cévy
  • hormonální antikoncepce

1. stádium – příznaky celulitidy jsou patrné pouze při tlaku na kůži. Například při „štípacím“ testu, kdy se vytvoří stiskem mezi dvěma prsty nebo tlakem dlaní proti sobě kožní řasa.

2.stádium - projevuje se nerovnostmi kůže, které jsou viditelné nejen při „štípacím testu“, ale i při napnutí svalů, sezení na tvrdé podložce nebo jsou viditelné při ostrém bočním osvětlení.

3. stádium – nerovnosti jsou viditelné vždy, bez ohledu na stání, sezení, osvětlení.

4. stádium – hrubé nerovnosti kožního povrchu, které mohou být komplikovány otoky, monstrózním zvětšením tukové tkáně i bolestivostí.

Vhodné dodržovat:

Zdravý stravovací režim se zvýšenou konzumací ovoce, zeleniny, celozrnného pečiva, luštěnin, mléčných výrobků a nízkotučného masa, pravidelný přísun tekutin 2-3 litry čisté vody bez bublinek (pokud nejste zvyklí, zvyšujte přísun vody postupně, abyste příliš nezatížili ledviny), bylinných neslazených čajů, které podporují detoxikační činnost jater.V těle musí proudit lymfa a odvádět z těla toxiny.Přísun vitamínu C, kosmetické přípravky, masáže.: