AJURVÉDA

Ajurvéda je kombinací vědy a filozofie.Název lze přeložit jako věda života a zahrnuje meditace,masáže,bylinné léky,olejové terapie,dechová cvičení a mnoha dalších prvků včetně stravy a životního stylu.To vše propojené do podoby vztahující se holisticky ke konkrétnímu jedinci a k dosažení rovnováhy mysli,těla i ducha.

 Ajurvéda pracuje se 3 základními energiemi (dóšami) - vátou, pittou a kaphou, které se nacházejí v lidském těle i ve všech ostatních živých strukturách a organismech a jsou kombinacemi 5 elementů kosmických energií (živlů - vzduch, oheň, voda ,země a éter)

Podle ajurvédské teorie je lidské tělo vytvořeno ze stejných složek, z nichž je vytvořen celý vesmír.V lidském těle je obsaženo pět základních stavebních prvků:

ZEMĚ  pevný stav hmoty,představovaný skalisky a půdou a stejně tak i kostrou lidského těla.Dává nám stabilitu a sílu.

VODA symbolizuje změnu a plynutí,tak jak je vidíme v bystřinách a řekách.V lidském těle prvek voda vládne krvi a dalším tělesným tekutinám.

OHEŇ přeměňuje pevné látky v plyny.V lidském těle prvek ohně mění stravu v energii a souvisí s životní silou.

VZDUCH toto je pohyblivý plynný stav hmoty.Vzduch a v něm obsažený kyslík nám umožňuje dýchat a žít.

ÉTER tento prvek se vztahuje k prostoru mezi atomy a k oblastem těla a bytí,které přesahují fyzickou formu.

 Každý z nás má jedinečnou konstituci,která je určena rovnováhou životní energií v těle tzv. tří dóš neboli tridóš. Tři dóši jsou známé pod svými sanskrtskými názvy jako: váta, pitta, kapha

 Dóša  VÁTA  je tvořena éterem a vzduchem.Lidé typu váta se obvykle vyznačují křehkou stavbou těla s útlými klouby a dlouhými končetinami.Mívají temnější suchou pokožku,zvlněné vlasy a bývají nervózní a zapomnětlivý.Jsou bezstarostní a rychle vyčerpávají svou energii.

 Dóša  PITTA  je tvořena ohněm a vodou a projevuje se v člověku s mírnou povahou,dobře stavěným tělem a jemnou pokožkou.Tito lidé mívají světlejší vlasy,jasné oči a jejich kůže se na slunci spálí.Trpí větší žízní,jejich povaha je agresivnější a soutěživější a mají výbornou paměť.

 Dóša  KAPHA  je tvořena vodou a zemí a projevuje se v člověku s mohutnějším tělem,silnou kůží a mastnými vlnitými vlasy.Lidé kapha snadno přibývají na váze a obtížně se nadměrné váhy zbavují.Jsou náchylní k zadržování vody v organismu,v němž tak dochází k tvorbě nadměrných hlenů.Jejich postoj k životu je klidný a spokojený.

 Naši konstituci ovlivňují proměnlivým podílem všechny tři dóši,ale jedna,eventuelně dvě dóši jsou dominantní.Cílem ajurvédského léčitelství je harmonizovat přebytek či nedostatek energií všech tří uvedených dóš každého jednotlivce.